Elektro Galvaniz

Elektro galvanizle kaplanmış olan yüzeylerin darbelere karşı korunma oranı oldukça yüksektir.

Elektro galvaniz, günün ve geleceğin kaplaması

Elektro galvaniz, sıcak daldırma galvanize göre daha farklı bir işlemdir. Genel itibariyle bakıldığında günün ve geleceğin teknolojisine hitap eden elektro galvaniz işleminde az atık ile yüksek oranda dönüşebilir bir ürün kaplama yapılır. Sistem olarak kullanılan bu galvaniz yöntemi günün tüm ihtiyaçlarını karşılamaktadır. Global sanayi üzerinde etkili olan bu yöntem, çevresel oluşturulacak olan sorumluluğu kabul eder. Bu noktada çinkonun geri dönüştürülebilir bir madde olması oldukça önemlidir. Elektro galvaniz yönteminde kullanılan çinko ile çevrede oluşabilecek kirlilik ya da atık olayı en aza indirilir ve çevre korunmuş olur.

Elektro galvanizle kaplanmış olan yüzeylerin darbelere karşı korunma oranı oldukça yüksektir. Bu yöntemle kaplanmış olan malzemelerde ufak çiziklere karşı direnç gösterme oldukça sık görülen bir olaydır. Hatta bu ufak çiziklere karşı malzeme kendi kendini onarabilir ve çizik ortadan kaybolur. Diğer yöntemlerde böylesine bir koruma mümkün değilken elektro galvaniz kaplama ile birlikte bu mümkündür. Kaplanmış olan malzeme ile çinko kimyasal bir bağ oluşturarak malzeme yüzeyinde bir alaşım meydana getirir. Bu alaşım ise malzemeleri darbelere karşı daha dayanıklı bir hale getirir.

Elektro galvaniz koruma ve bakım anlamında oldukça iyi bir yöntemdir. Koruma konusunda her türlü darbeye karşı korurken, sık bir bakım gerektirmez. Çok tercih edilen bir yöntem olmasıyla da dikkat çeken bu yöntemin dezavantajları da vardır.

1. Elektro galvaniz ile kaplanan malzemelerin onarım ya da tamiri mümkün değildir. Parçalar tadilat sonrası tekrar galvanizlenir.

2. Elektro galvaniz işlemleri sıcak daldırma işlemlerine göre daha pahalı bir işlemdir. Bu nedenle yöntemde lojistik sorunları yaşanabilir.

3. Malzemeler teker teker galvanizlenerek montajı yapılmalıdır. Montajı yapıldıktan sonra galvaniz işlemi yapılması sağlıklı bir durum değildir.